Rád bych Vás přivítal na svých webových stránkách, kde se snažím prezentovat svojí fotografickou tvorbu. Měly by být jakýmsi zrcadlem mého fotografického vývoje a grafického cítění. Vytvořil jsem je vlastními silami, s pomocí a radami několika svých přátel a rovněž díky informacím získaných z odborné literatury. Doufám, že se Vám budou líbit, budou pro Vás i pro mě samotného zdrojem zábavy, inspirace a výměny nejenom fotografických zkušeností.
Na fotolovu
O autorovi:

Jsem realitou všedního dne poznamenaný, ale stále na nohou vzpřímeně a pevně stojící romantik. Miluji přírodu, staré stavby, moderní povedenou architekturu, zvířata a barvy podzimního období. To se také odráží v mých fotografiích. Tedy alespoň v to doufám … Mezi mé oblíbené téma ve fotografii patří panorama, ve kterém se snažím zachytit hloubku a souvislost prostoru a také fotografie zvířat. Rád cestuji a zajímám se o historii, kterou vnímám podobně jako zpětné zrcátko při jízdě autem. Za jednoho z největších nepřátel přírody a civilizace samotné považuji lidskou hloupost a chamtivost.

S fotografií a fotografováním vůbec jsem se poprvé setkal jako malé dítě u svého táty, který fotil jak o závod snímky do našeho rodinného alba a tím dokonale zdokumentoval náš život od narození až do dospělosti. Jako pětiletý kluk jsem s tátou proseděl hodiny v koupelně, která se po tu dobu změnila v černou komoru a mačkal jsem stopky, přendaval fotografie v jednotlivých miskách a v poslední fázi je slavnostně vyndaval z leštičky. Někdy v 7 – 8 letech jsem od táty dostal starou Prakticu se kterou jsem o prázdninách cvakal snímky na černobílý kinofilm. Vydržela mi až do dospělosti. Někdy okolo roku 93 jsem si koupil trochu lepší kompakt od Olympusu a začal fotit na barevný kinofilm. O dva roky později jsem si pořídil zrcadlovku Z 20 od Pentaxu, kterou ještě ojediněle používám dodnes. A to byla také doba, kdy jsem se o fotografii opravdu začal zajímat, okamžik kdy jsem začal přemýšlet o kompozici toho co fotím.

V květnu 2005 jsem si pořídil můj první digitální fotoaparát Panasonic FZ 30. Po pár zkušebních snímcích jsem pochopil, že kvalitní fotografie se neobejde bez úprav v PC. A to byl zároveň moment, kdy jsem se začal učit pracovat s Photoshopem. O dva roky později jsem FZ 30 vyměnil za novější model FZ 50. Od začátku roku 2008 fotografuji opět se zrcadlovkou, tentokrát již digitální. Zde jsem zvolil Canon EOS 40 D. Fotografie pořizuji ve formátu RAW a následně zpracovávám ve vhodném sw podle typu prováděných úprav. Patřím mezi zastánce formátu RAW a sw úprav fotografií. Tak bych asi vyjádřil svůj vlastní fotoživotopis.

O webových stránkách:

O vzniku těchto webových stránek jsem přemýšlel poměrně dost dlouhou dobu. Inspiraci jsem hledal na internetu v galeriích různých fotografů, ale i na stránkách se zcela odlišným zaměřením. Pak jsem začal zjišťovat kdo by mi stránky udělal, v jaké kvalitě, za jakou cenu a co je dost důležité, jaký k nim budu mít přístup pro aktualizaci a opravy chyb. Nakonec, když jsem vyhodnotil všechny pro a proti, tak jsem se do toho pustil sám. Začátek byl poněkud komplikovanější. Metodou pokus - omyl jsem se toho moc nenaučil. Pak přišla na řadu odborná literatura o HTML a PHP. Literatura, články na internetu a rady několika přátel mi pomohly nejlépe. Asi po pátem upgradu vznikla již tato konečná verze stránek, kterou si nyní prohlížíte. Tyto webové stránky jsem při jejich psaní testoval pro kontrolu správného zobrazení celkem ve třech nejběžnějších internetových prohlížečích: Windows Internet Explorer 8, Opera a Mozilla Firefox. Zde by se měli zobrazit tak jak byl můj záměr. Na stránce odkazů najdete rovněž funkční odkazy pro stažení všech třech uvedených internetových prohlížečů. Své dojmy z těchto stránek mi můžete sdělit v knize návštěv a nebo poslat e-mailem uvedeným na stránce kontaktů. Přeji Vám příjemné a ničím nerušené surfování.

Poděkování:

Na tomto místě bych rád poděkovat mým kamarádům, přátelům a všem dobrým lidem, kteří se mnou měli trpělivost a svými radami, postřehy a připomínkami ovlivnili mojí fotografickou činnost, ale také vznik a vzhled těchto webových stránek. Také bych rád poděkoval autorům odborných publikací, které mi pomohly jak při fotografování a práci s Photoshopem, tak při tvorbě těchto stránek. Největší poděkování si ode mě zaslouží můj syn, vzhledem k tomu, že mi daroval čas, který jsem strávil u PC při této činnosti.

Karel Jíra

Fotografie přírody, krajiny, architektury, zvířat, lidí, panorama.

Karel Jíra - fotogalerie

fotografie

panorama

copyright  ©  Karel Jíra 2010