příslušenství:
Euro Activ
EA - 950
stativ
Dobrý stativ je základním stavebním kamenem každé fotovýbavy. Je pro mě neodmyslitelnou součástí při fotografování krajiny a jiných statických scén. Jeho použití je základním předpokladem pro dokonale ostré snímky, obvzláště při delších časech. A pro focení série fotografií, ze kterých se bude skládat panorama je naprosto nepostradatelný. V tomto směru jsem zvolil kompromis v poměru cena - kvalita a pořídil si tento poměrně bytelný a robusní stativ od německého výrobce. Při jeho používání zatím převládá má spokojenost.
Velbon
CX 460 mini
stativ
Stativ, který používám při fotografování makra a snímků, kde se potřebuji dostat nízko k zemi. Udrží i teleobjektiv, takže ho také využívám při fotografování ptáků, když ležím schovaný pod maskovací sítí. Z vlastní zkušenosti také mohu doporučit, že nedílnou součástí stativu by měl být jednoduchý obal, ve kterém ho přepravujete. Pokud stativ jen tak připnete na batoh a dáte se na pochod a začnete se prodírat křovinami, tak je docela pravněpodobná ztráta některé šroubovací části stativu. Vhodný jednoduchý obal tomu dokonale zabrání.
Velbon
Teeny Pod mini
stativ
Mini stativ, který dodnes používám s fotoaparátem Panasonic DMC - FZ 50, při fotografování hub v lese a nebo při pořizování některých makrosnímků, tímto fotoaparátem. Canon už je na něj bohužel příliš těžký. Na houbařské fotovýlety je to skvělý pomocník. Dám ho do kapsy a FZ 50 do malé brašny přes rameno.
Velbon
rychloupínací destička
na stativ - univerzální
Když jsem poprvé použil teleobjektiv a fotografoval jsem s ním ze stativu, tak jsem si ihned uvědomil potřebu této další rychloupínací univerzální destičky. Protože představa, že ji budu pokaždé přendavat mezi tělem fotoaparátu a teleobjektivem, mě okamžitě znechutila. Rozměry destiček a úchytů na stativech jsou však bohužel různých velikostí. Destička, kterou jsem zakoupil byla o něco menší. Pomohlo však vteřinové lepidlo a pár přesně ustřižených kousků tenkého plastu, které jsem po stranách nalepil a tím docílil požadovaného rozměru destičky, tak aby pevně držela ve stativu.
Canon
RS - 80 N3
kabelová spoušť
Dálková kabelová spoušť je rovněž neodmyslitelnou součástí mé fotovýbavy. Je to jeden z významných pomocníků zajišťujících spolu se stativem a předsklopeným zrcádkem dokonale ostrý obraz. Samozřejmě za předpokladu, že je správně zaostřeno s nastavením ideální clony pro správnou hloubku ostrosti. Krommě toho tato dálková spoušť usnadní práci s fotoaparátem připevněném na stativu.
záložní příslušenství:
paměťové karty,
akumulátory
Nedílnou součástí fotovýbavy jsou samozřejmě paměťové karty. Pro Canon EOS 40D je to Compact Flash, kde používám SanDisk Extreme III 2GB, které mám dvě a jednu 4 GB. Pro Panasonic DMC - FZ 50 jsou to 5 x SD karta 1GB. Dvě záložní baterie pro Canon, které jsem koupil, jsou z druhovýroby ne přímo od Canonu. Za téměř rok používání s nimi nemám nejmenší problém, drží kapacitu a svými vlastnostmi jsou k nerozeznání od originálu. Cena však byla pouze asi 40% ceny originálu od Canonu.
čistící sada:
útěrka s mikrovlákny,
balónek a "tužka"
Čistící sada je naprosto nepostradatelnou součástí fotovýbavy. Útěrka s mikrovlákny má vynikající vlasnosti a je citlivá k čištěným povrchům. Balónek jsem volil co největší, aby byl proud vzduchu co nejsilnější. Gumový hrot na konci je také ideálním zakončením balónku. Takzvaná “tužka”, která má na jednom konci vysouvací štěteček a druhém konci plochu s velmi jemným povrchem je rovněž neocenitelným pomocníkem, hlavně při čištění skel objektivů.
Tamrac
Expedition 8X 5588
fotobatoh v "plné polní"
Docela dlouho jsem vybíral něco, do čeho bych složil celou svojí fotovýbavu. Nakonec jsem zvolil tento fotobatoh, se kterým jsem velmi spokojen. Mám sklon k maximalismu a proto rád tahám všechno pohromadě na zádech. Co kdyby náhodou ...
V “plné polní” se jeho váha pohybuje někde okolo 20 kg. I takto poměrně těžký se velmi dobře a příjemně nese. Popruhy jsou velmi bytelné, pevné a nikde neškrtí. Také oceňuji možnost na batoh připevnit ze tří stran různé další vybavení. Včetně stativů, maskovacích sítí a dalších věcí, které zrovna potřebujete mít sebou.

Fotografie přírody, krajiny, architektury, zvířat, lidí, panorama.

Karel Jíra - fotogalerie

fotografie

fotovýbava - příslušenství

copyright  ©  Karel Jíra 2010