ostatní doplňky mé fotovýbavy:
manuál
Mít manuál k fotoaparátu v batohu není nikdy k zahození. Občas se mi stane, že u některé fukce, kterou jsem dlouho nepoužíval a potřebuji ji nastavit, prostě zapomenu jak a kde se dané nastavení provádí. A anglické menu v přístroji mi v tom příliš život neusnadní. Z tohoto důvodu má manuál k 40D trvalé bydliště v jedné z přihrádek fotobatohu.
mince 1 kč
Když jsem poprvé uprostřed přírody potřeboval sundat pevně dotaženou rychloupínací destičku do stativu z těla fotoaparátu, tak jsem byl chvíli dosti bezradný. Potom jsem šáhl do peněženky a vytáhl 1 kč, která naprosto přesně zapadla do drážky šroubu, kterým je připevněna. A od té doby má 1 kč místo v mém fotobatohu, jakožto nástroj na dotahování a povolování šroubů při montáži rychloupínací destičky. Šířka této české mince je k tomuto účelu naprosto dokonalá.
šedá tabulka
Šedá tabulka je ve své podstatě kus tvrdého padíru s hladkým povrchem, na kterém je čistá neutrální 18% šedá barva. Je to velmi užitečná pomůcka při fotografování, když si člověk není jistý s nastavením expozice na scéně s většími světelnými rozdíly. Tabulka se umístí před objektiv a namáčknutím spouště se změří expoziční čas (v režimu priorita clony). Ten se pak použije v nastavení manuálního režimu. Důležité je, aby barva na tabulce byla opravdu neutrální šedá, bez barevného nádechu. K dostání je v každém dobře vybaveném obchodě s fotopotřebami.
difuzor pro blesk
Vhodný difuzor umístěný před bleskem rozptýlí jeho světlo a na fotce potom nejsou vidět ostré stíny, ale jemné přechody světla. Průhledná krabička od kinofilmu s vyříznutým otvorem, aby se dala nasadit na výklopný blesk je v tomto směru známou klasikou. Lze do ní přidat rovněž kousek bublinkové fólie. Dobré zkušenosti mám také s bílým nafouknutým balónkem, který je obvzláště vhodný pro fotografování skla. Dobře jde také použít menší petlahev z čirého plastu naplněná vodou a umístěna před blesk. Pro vytvoření vhodného difuzoru stačí mít trochu fantazie a chuť experimentovat...
pomůcky
pro fotografování
makrofotografií
Při fotografování makrofotografií používám několik užitečných pomůcek, které jsem zařadil do své fotovýbavy: rozprašovač pro vytvoření mokrého povrchu, kapátko na umístění kapky vody, krokosvorku pro manipulaci s jemnými předměty a čelovku s klíčenkou, které mají bílé světlo leddiod. Těmi buď přímo, nebo přes vhohný difuzor nasvítím fotografovaný objekt. Nepoužívám je pravidelně, ale občas se tyto užitečné předměty hodí a proto mají své pevné místo ve fotobatohu.
pomůcky
pro maskování
při fotografování
Při fotografování zvířat ve volné přírodě je potřeba být co nejméně nápadný a co nejlépe splynout s okolím. Proto vždy volím oblečení, které mi pomůže dosáhnout tohoto cíle. Zpravidla jsou to maskáčové kalhoty a buna s čepicí. Na batohu nosím na boku připevněné jednoduché maskovací sítě, pod které se snažím schovat sebe a své fotografické vybavení.
mapa
Mapa je rovněž mým důležitým pomocníkem při fotografování. Rád cestuji a objevuji nová a zajimavá místa. Podrobná kvalitní turistická mapa mi dokáže ušetřit zbytečně nachozené kilometry a tím i spoustu času. Nosím s sebou v kapse fotobatohu mapy míst, která více, či méně znám, ale hlavně míst, kam vyrážím poprvé a nechci zůstat zaskočen tím, že budu dezorientovaný. Navíc z mapy lze také do určité míry odhadnout terén na místech, kam se chystáte.
kompas, blok a tužka
Kompas, blok a tužka mají své čestné místo v batohu fotovýbavy. Často si zaznamenávám údaje o fotografovaném místě. Datum, čas, světlo, jak bylo místo nasvíceno, z jaké strany světlo přicházelo a z jaké světové strany jsem místo fotografoval. Tyto poznámky se mi občas hodí jednak při úpravě fotografií v pc, ale hlavně při další návštěvě fotografovaného místa. Jsou připomenutím toho co bylo dobře, nebo naopak špatně.
knihy o fotografování a
sw úpravách fotografií
Knihy jsou pro mě cenným zdrojem informací. Samozřejmě je s sebou nenosím v batohu, ale bydlí trvale v knihovně a permanentně se zdržují na mém pracovním stole. První skupina knih je o fotografování samotném s fotografiemi známých autorů. Ty jsou pro mě zdrojem inspirace. Druhá skupina knih je o sw úpravách fotografií, hlavně o používání Photoshopu.
A poslední skupinu vytvořily knihy o tvorbě webových stránek. K mým oblíbeným autorů patří především Guy Edwardes,
Ben Willmore a Scott Kelby.
to nejdůležitější:
To nejdůležitější by měl člověk asi nosit sám v sobě: Chuť fotografovat, touhu zachytit svět okolo sebe, okamžiky jeho krásy, veselí, smutku, emocí a nebát se při tom vyjádřit svůj vlastní pohled. Každá fotografie je pak pro mě nejenom fotografií zachycující kousek života, či dění, ale také vzpomínkou, jakýmsi záznamem mých vlasních zážitků, pocitů a emocí, spojených s příběhem, daným místem, dějem a fotografováním. A Vám všem, kteří jste měli trpělivost a dočetli se až sem přeji to nejlepší světlo, nejenom pro fotografování.

Fotografie přírody, krajiny, architektury, zvířat, lidí, panorama.

Karel Jíra - fotogalerie

fotografie

fotovýbava - ostatní doplňky mé fotovýbavy

copyright  ©  Karel Jíra 2010