objektivy + optické příslušenství:
Tamron
SP AF 17 - 50 mm
F/2,8 XR Di-II LD
Širokoúhlý objektiv, který používám velmi často při fotografování krajiny, nebo architektury. Jsem naprosto spokojen s kresbou a perfektně ostrým podáním obrazu. Podle testů by měl být kvalitou srovnatelný s L objektivy od Canonu. Pokud srovnáme ceny tak je samotřejmě výrazně levnější.
Tamron
SP AF 28 - 75 mm
F/2,8 Di XR LD MACRO
Makro objektiv, který používám spolu s makro čočkou a mezikroužky při mých pokusech o zachycení jemných detailů přírody a jejich malých a krásných kouzel. Také ho velmi často používám při fotografování krajiny. I zde jsem naprosto spokojen s kresbou a ostrým podáním obrazu. Podle testů by měl být rovněž kvalitou srovnatelný s L objektivy od Canonu. Při srovnání ceny je, ale také samozřejmě výrazně levnější.
Canon
EF 70 - 200 mm
F/4L IS USM
Objektiv, který používám rovněž pro fotografování zvířat a také krajiny. Občas ho používám spolu s makro čočkou a mezikroužky při fotografování makrosnímků. Zde jsem naprosto spokojen nejenom s kresbou a ostrým podáním obrazu, ale také se stabilizátorem obrazu, který má vynikající vlastnosti. Pravdou je, že tento objektiv nepatří zrovna k nejlevnějším. Nicméně si myslím, že cena dpovídá kvalitě tohoto objektivu.
Canon
EF 100 - 400 mm
F/4,5 - 5,6L IS USM
Tento objektiv používám při fotografování zvířat jak v ZOO, tak ve volné přírodě. Z mého pohledu má vynikající vlastnosti, včetně ostré kresby a jsem s ním velmi spokojen. Zcela vyjimečně ho také používám při fotografování krajiny. Vhodným doplňkem je níže uvedený konvektor Kenko MC DG 1,5X tele plus SHQ Canon. S tímto konvektorem funguje autofokus, který s originál konvektory od Canonu nefunguje (u Kenka autofokus nefunguje pouze při nedostatku světla, nebo na málo kontrastních hranách). Stabilizátor obrazu je zde naprosto vyjimečný. S použitým konvektorem 1,5X, kde je f 960 mm (v přepočtu na kinofilm) dokáže zachytit velmi ostrý obraz statického předmětu již při neuvěřitelném čase 1/30 s.
Kenko
MC DG 1,5X konvektor
tele plus SHQ Canon
Vynikající pomocník pro zvětšení ohniskové vzdálenosti objektivů. Obvzláště s objektivem EF 100 - 400 mm ho občas používám. Kvalita obrazu je vynikající, bez známek zkreslení, či rozostření. Důležité je také, že za dobrých světelných podmínek funguje s tímto konvektorem autofokus tohoto vynikajícího teleobjektivu.
Kenko
mezikroužky DG Canon
12, 20 a 36 mm
Mezikroužky jsem se naučil používat fři fotografování makrosnímků. Při jejich použití se zmenší minimální ostřící vzdálenost zvoleného objektivu. Světlo neprochází žádnou další optikou a tudíž se neprojevují žádné další optické vady. Na druhou stranu nelze ostřit na nekonečno, což u makra nevadí. Také mohou snížit světelnost objektivu. Proto je používám hlavně v případě, kdy to dovolí světelné podmínky a volím větší clonové číslo pro větší hloubku ostrosti. Zajimavá je také jejich kombinace s použitím makro čočky. Hodně často mám pocit, že si tímto způsobem po vzoru stavebnice typu lego postavím vlastní univerzální makro objektiv. A už jenom to je pro mě příjemnou zábavou.
MARUMI DHG
Achromat Macro - 200
(+5) 67 mm
Tuto makro čočku používám s objektivem Tamron 28 - 75 mm MACRO a Canon EF 70 - 200 mm při fotografování makrosnímků. Občas ji také kombinuji s použitím mezikroužků 12, nebo 20 mm. Jsou to experimenty se stavbou vlastního "makro objektivu na míru”, kterými se zatím docela dobře bavím...

Fotografie přírody, krajiny, architektury, zvířat, lidí, panorama.

Karel Jíra - fotogalerie

fotografie

objektivy + optické příslušenství

copyright  ©  Karel Jíra 2010