filtry:
B + W
pol circular MRC filtr
67 mm a 77 mm
Polarizační filtr je poměrně značně využívanou součástí mé fotovýbavy. Používám ho při fotografování krajiny a hlavně scén na vodní hladině. Pouze při fotografování série snímků pro skládání panorama ho používám velmi vyjimečně, vzhledem k možným barevným posuvům v obloze a z toho plynoucích komplikací při skládání fotografií do panorama. Také jsem zastáncem názoru, že efekty polarizačního filtru by se měly používat s citem, k čemuž fotografovi pomůže znalost fyzikálních principů, podle kterých filtr pracuje se světlem.
Hoya
UV HMC filtr
67 mm
UV filtr slouží k odfiltrování ultrafialové složky světla, na kterou měřící senzory ve fotoaparátu nereagují a tato složka může způsobit přeexponování snímků. Je vhodné ho použít u moře a ve vysokých horách. Kromě těchto případů je ideální použít ho k ochraně předního skla objektivu při fotografování v ne úplně klidném a bezpečném prostředí.
COKIN
adaptační kroužky
58 mm, 67 mm, 77 mm
Systém neutrálních přechodových filtrů od Cokinu je nedílnou součástí mé fotovýbavy. Patřím k lidem kteří oceňují výhody těchto filtrů a staví je nad jejich negativa. Jejich přednost spočívá hlavně v možnosti posouvání a natáčení filtrů. Adaptéry 58, 67 a 77 mm jsou základním stavebním prvkem této stavebnice.
COKIN
držák filtrů
neupravovaný
Džák filtrů série P je dalším dílem stavebnice. V něm je možné přechodový filtr posouvat a tím regulovat míru ztmavení obrazu. Ale také je možné ho otáčet, což je občas také užitečná vlastnost. Do originálního neupravovaného držáku se mohou zasunout až tři různé filtry.
COKIN
držák filtrů
upravovaný
Originální neupravený držák má ve spojení s širokoúhlým objektivem jednu nehezkou vlastnost: Poměrně dlouhé čelní okraje pro zasouvání dalších filtrů způsobují dosti problémovou vinětaci. Řešení je jednoduché: Vzal jsem pilku na železo a část čelistí, do kterých se mohou zasunout další dva filtry jsem prostě a jednoduše opatrně odřízl a jemným pilníkem a brusným papírem začistil. A tak vznikl držák pro širokoúhlý objektiv, který nevinětuje. Údajně se i prodává, ale nikde není k sehnání. Tímto způsem si jej lze vyrobit.
COKIN
neutrální přechodový
filtr P121L
Neutrální přechodové filtry Cokin používám velmi často při fotografování krajiny. Hlavně pro ztmavení oblohy, tím se sníží dynamický rozsah (měřeno v EV) fotografované scény. Tak aby ho čip fotoaparátu mohl zachytit co nejideálnějším způsobem. Filtr P121L, neboli light ztmaví danou část o dvě clonová čísla. Také se označuje jako ND2. Používám ho k jemnému doladění fotografované scény.
COKIN
neutrální přechodový
filtr P121M
Filtr P121M, neboli médium ztmaví danou část scény o 4 clonová čísla. Také se označuje jako ND4. Z řady filtrů od Cokinu s označením P121 má ideální střední hodnotu. Pak ještě existují S a F, neboli ND8. Tento přechodový filtr P121M používám nejčastěji a patří k mým nejoblíbenějším. Všechny filtry Cokin vyžadují velmi opatrné zacházení a také velmi opatrné čištění, vzhledem ke svojí velké náchylnosti na poškrábání. V tomto směru mohu doporučit jemnou útěrku s mikrovlákny a větší gumový balónek pro čištění vzduchem.

Fotografie přírody, krajiny, architektury, zvířat, lidí, panorama.

Karel Jíra - fotogalerie

fotografie

fotovýbava - filtry

copyright  ©  Karel Jíra 2010